25.03.19

Saue koduloolased kutsuvad märkama olulisi kohti Sauel

Vana mõisahoone, mittetoimiv tuuleveski, Padula kõrts talitee ääres, mõned mõisa küünid-aidad, heina- ja põllumaad, söötis siiludki ja hõre noor mets tammiku kohal. Selline oli Saue aastal 1693, mil kartograaf Johan Holmberg Põhja-Eesti mõisaid kaardistas. 

80-90-100 aasta tagant märkame Ferseni ehitatud mõisahäärberit, valget (kooli)maja Vanamõisa põllul, armastuse kivi tammikus, hulka talusid. On siin Kõrtsi ja Vanaveski, Tohtri ja Kaarli, Ilme ja Tamla, Ratassepa ja Lindamäe ning teisedki. Kaitseliidu platski tammiku servas on sellest ajast. Küll aga pole enam aimu tuuleveskist või vana mõisahoone varemeist. 
Suur pood, tammiku terviserada, valgustatud suusarada mõisapargis, BAM ja kogu tööstuspiirkond, kool ja lasteaed, korterelamud ja aina uued eramajade piirkonnad viivad ajas 30-40 aasta taha. 
Elu oma pidevas liikumises kasvatab alatasa uusi kihte olemasolevale. Luues nõnda tänast päeva, mis toetub kohati sellele, mis olnud ja pürgib kohati sinna, mis ees. Kõiges. Ka meie linnapildis. 
Kallis kaaslane, kes Sa elad Saue linnas, selle lähikonnas või kannad Sauet oma südames! Mis on Sinu arvates see paik/nähtus/objekt/väärtus Saue linnaruumis või looduses, mida märgata ja talletada, üles kirjutada ja pildistada? Selle liikumises ning muutumises, teisenemises ning hääbumises või hoopiski avastamises ja märkamises.
Muuseumiööl, 18. mail võtame kogutu kokku ning ootame kõiki huvilisi jutujalutuskäikudele mööda Saue ajamustreid. Ühtlasi ootame sel päeval endi sekka jalutama kõiki fotohuvilisi, et teekonna pärlid üles pildistada. Möödub tänavu ju 30 aastat esimesest ja viis aastat viimatisest Saue pildistamise päevast. 
Sinu mõtted-märkamised on tänulikult oodatud e-posti aadressil evelinpovel@gmail.com või FB Saue: aeg ja lugu postituse kommentaarides.

 

Saue mõisaala kaart aastast 1693. Koostanud Johan Holmberg. EAA.1.2.C-II-13

Toimetaja: MARIKA SALU

Saue Linnaraamatukogu

Facebooki leht

Aadress: Nurmesalu 9, Saue linn 76505, Saue vald, Harjumaa

Telefon: 659 6682

Üldmeiliaadress: sauelinn@saueraamatukogud.ee

Lahtiolekuajad:

1. septembrist kuni 31. maini

E-R 10 - 18

L 10 - 17

P suletud

Asukoht 

Töötajad 

Küsi meilt

Hinnakiri

 URRAM

 ESTER